Alergia (uczulenie, nadwrażliwość) - nazywana jest często plagą XXI wieku. Jest reakcją tkanek na kontakt z alergenem pokarmowym, wziewnym lub kontaktowym. Polega na odpowiedzi immunologicznej związanej z powstaniem swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji – mediatorów stanu zapalnego np. histamina.
Przebieg odpowiedzi immunologicznej organizmu na stymulację alergenem zachodzi w dwóch fazach. Pierwszą z nich jest reakcja natychmiastowa zachodząca w kilka minut po stymulacji. Reakcja późna osiąga swoje apogeum w 6 do 10 godzin od kontaktu z alergenem.
Szacuje się ze ok. 40% społeczeństwa Polski ma alergię. Szokujący jest fakt że aż 60% dzieci cierpi z powodu różnego rodzaju uczuleń zarówno pokarmowych, kontaktowych jak i wziewnych. Ryzyko wystąpienia uczulenia wzrasta o 40% jeśli u jednego rodzica występowały objawy alergiczne, natomiast w przypadku występowania objawów alergicznych u obojga rodziców ryzyko to wzrasta do 60%.
Alergenem może być również słońce, zimno, suche powietrze- ciężko wykryć wtedy alergie jakimkolwiek testem. Alergia objawia są wtedy czerwonymi plami czy krostkami ( np. po ekspozycji na słońce w dowolnej porze roku a nie tylko na plaży), suchą skórą z charakterystycznym uczuciem jej ściągnięcia.