Grzybice uznaje się coraz częściej za plagę XXI wieku. Jeszcze 50 lat temu była praktycznie zupełnie nieznanym schorzeniem. Rozwojowi kandydozy sprzyjają infekcje wirusowe oraz bakteryjne - szczególnie antybiotykoterapia, a także zła dieta (bogata w węglowodany - cukier oraz niektóre produkty mączne), dostarczająca pożywki namnażającym się grzybom.
Obecnie drożdżak Candida jest jednym z najważniejszych patogenów i może być odpowiedzialny za szereg symptomów przypisywanych dotąd innym chorobom.
Trzeba wiedzieć, że każdy z nas (zdrowy czy chory) jest zakażony Candidą. Należy zadbać o to, by ten grzyb nie rozprzestrzenił się nadmiernie, by nie było go zbyt wiele.
Obecnie znanych jest około 196 rodzajów grzybów Candida, a tylko 15 z nich ma właściwości chorobotwórcze. Odmianą najczęściej infekującą organizmy ludzkie jest Candida albicans, który jest sprawcą 90% wszystkich infekcji grzybiczych, resztę zakażeń wywołują: Candida tropicalis, Candida glabrata, Candida parapsilosis, Candida krusei, Candida lusitaniae. Groźną odmianą jest także Candida parapsilosis, który najczęściej zasiedla śluzówkę jelit, jamy ustnej, gardła, dróg moczowych i pochwy (u kobiet), a u mężczyzn prostatę.
Candida występuje fizjologicznie w jelitach, bytuje tam z innymi pożytecznymi bakteriami które stanowią naturalną florę bakteryjną jelit . W przypadku obniżenia odporności, długotrwałej antybiotykoterapii oraz niewłaściwej diety Candida zaczyna wypierać pożyteczne bakterii, a naturalna flora jelitowa zostaje zaburzona. Wtedy właśnie zaczyna się patologiczny rozrost grzyba.
Kandydoza najczęściej zaczyna się od jelit, jednak może też rozpocząć się od jamy ustnej, układu oddechowego, narządów płciowych i układu moczowego lub skóry. Grzybnia candidy przerasta tkanki nosiciela i przedostaje się do innych narządów, najczęściej do pochwy.
Candida żywi się cukrami, uszkadza jelita, co powoduje, iż ważne substancje odżywcze nie są przyswajane. Dodatkowo uszkodzone jelita zaczynają przepuszczać do krwioobiegu toksyny będące metabolitami drożdżaka, toksyny z procesu trawienia, metale ciężkie w tym substancje rakotwórcze. Poprzez krwioobieg dostają się one do innych ważnych narządów.
Jeśli rozrost drożdży jest bardzo nasilony, to mogą one zablokować inne narządy i uniemożliwić ich prawidłowe funkcjonowanie, oraz wydalanie toksyn. Wówczas dochodzi do groźnego zatrucia organizmu. Nosiciel kandydozy na ogół odczuwa potrzebę jedzenia dużych ilości słodkich lub białkowych rzeczy, mimo to może dochodzić do nagłych spadków glukozy, którą zabiera Candida. Dochodzi wtedy do utraty sił witalnych, senności, bólów głowy i mięśni, złego samopoczucia.
W naszym Gabinecie wykonujemy testy na obecność grzybów Candida oraz w razie ich wykrycia skuteczne usuwanie z organizmu (zwykle potrzeba 6 zabiegów).
Niezbędna w trakcie terapii usuwającej jest dieta przeciwgrzybicza.
Po usunięciu candidy należy nie dopuścić do ponownego zachorowania poprzez utrzymywanie suplementacji (probiotyki) i diety.
Testy i usuwanie są całkowicie bezpieczne, bezinwazyjne. W trakcie badania nie nakłuwamy, nie pobieramy krwi. Pacjent po badaniu otrzymuje wykaz badanych grzybów z zaznaczeniem tych wykrytych.
Czasami przy grzybicy mogą występować koinfekcje z pasożytami dlatego warto również wykonać test na obecność pasożytów.
Oprócz kandydozy(drożdżycy) która jest chorobą może wystąpić również alergia na candidę. Trzeba więc rozdzielić te dwa stany - chorobę i alergię.